Gösterilen sonuç sayısı: 12


Kaplinler

Kaplinler, hareket aktarımını ve momenti bir diğer hareket organına aktarırlar. Kaplin sayesinde hareketli bir aktarma elamanını bir başka elamana bağlayarak güvenli bir şekilde hareket etmesi sağlanır. Bir başka bir amaç ise, yanlış hizalamanın etkilerini ortadan kaldırmaktır. Bu, montaj hatalarının olduğu veya sürücü ve sürülecek bileşenin yükseklikte veya paralel düzlemde tam olarak hizalanmadığı durumlarda, yanlış hizalanmış alanlarda ve bileşen parçalarında ek basınç ve aşınma olacağı anlamına gelir. Kaplin bunun etkisini emer ve hasarı önler.

Kaplinlerin bir başka kullanım nedeni, bileşenleri titreşim veya darbeden korumaktır. Motorlar sıklıkla titreşir, bu titreşim sonucunda bileşende küçük artımlı hareketler anlamına gelebilir. Bu hareketler tahrik edilen bileşende hasara ve aşınmaya neden olabilir. Kaplin, bu titreşimi ve acil frenlemeden veya durmadan kaynaklanan tüm şok yüklerini emer ve olası hasarları önler.

Yine tahrik edilen bileşenleri korumak için başka bir neden, motor veya sürücünün ısı ve bir miktar statik yük oluşturması ve kaplinin bu ısıyı emmesi ve hasara neden olabileceği uygulamaya ulaşmasını engellemesidir. Özel iletken kaplinler, tehlikeli alanlarda statik ve kıvılcım riskini de ortadan kaldırabilir. Kaplinlerin görevlerini maddelerle sıralarsak;

  • Sistemi darbe ve titreşimlerden korumak
  • Hizzalama hatalarının önüne geçmek veya minimuma indirmek
  • Güç aktarımındaki kayıpları en aza indirmek ve sistem verimliliğini arttırmak
  • Bakım maliyetlerini en aza indirmek
  • Sistemde meydana gelebilecek kırılma vb olayların önüne geçmek

Çok fazla sayıda kaplin tipi vardır. Kaplinler ihtiyaç duyuldukları uygulamaya göre farklı torklarda üretilirler.

Pars Rulman; CNC yedek parçalar, CNC tezgahları için mekanik ve elektronik komponentlerin satışını yapmaktadır. 5X8 Esnek Kaplin Alüminyum, 8X8 Esnek Encoder Kaplin Plastik, JT-16C Fleksi Kaplin, JT-20C Fleksi Kaplin, JT-32C Fleksi Kaplin, JT-32C Fleksi Kaplin, PBK 09 Servo Kaplin, PBK 12 Servo Kaplin, PBK 14 Servo Kaplin, PBK 19 Servo Kaplin, PBK 24 Servo Kaplin ve PBK 28 Servo Kaplin modellerini web sitemizde bulabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.